Podľa premiéra Fica môžu byť dodávky plynu zastavené

13.04.2014 Bratislava

Bratislava 13. apríla (TASR) – Dodávky plynu môžu byť zastavené. "Cítim túto hrozbu ako veľmi reálnu, pretože to nie je fikcia. Už raz sme to zažili, v roku 2009, keď dodávky plynu boli prerušené. Pokiaľ nedôjde k intenzívnym rokovaniam, tak táto hrozba je mimoriadne vysoká," uviedol dnes v diskusnej relácii televízie TA3 V politike predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

Poznamenal, že Ukrajinci nie sú pripravení platiť za plyn. "Ako keby hrali hru, že teraz sme tu, tak sa o nás pobite. A kto nám dá viacej, tak k tomu sa nejakým spôsobom pripojíme. Som rád, že podpísali s EÚ asociačnú dohodu, ale ak chcú od niekoho finančnú pomoc, tak si doma musia splniť nejaké domáce úlohy. To nie ja tak, že niekto teraz za nich zaplatí 2,2 miliardy dolárov, ktoré dlhujú Gazpromu za dodaný plyn. Nie je to tak, že im teraz niekto zaplatí ďalšie miliardy dolárov na reformy vo svojej vlastnej krajine. Oni musia doma niečo urobiť," zdôraznil.

Ukrajina sa podľa slov ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka (nominant Smer-SD) nechystá platiť za zemný plyn Rusmi požadovanú cenu. "Z tých rokovaní, ktoré som v Kyjeve mal, jasne vyplynulo, že ukrajinskí partneri sa nechystajú platiť tú súčasnú cenu, teda 485 dolárov za 1000 metrov kubických (m3). Tu teda vzniká podstatne väčší problém, než je slovenský reverz. Problém, ktorý sa nevyrieši medzi Slovenskom a Ukrajinou, bude ho nutné riešiť na úrovni EÚ, samozrejme za účasti Ruskej federácie. Pre mňa je dôležité, aby reverzný tok zo Slovenska na Ukrajinu nebol vnímaný ako nejaký problém, pretože reálne tu problém nevidím," poznamenal šéf slovenského rezortu diplomacie.

Analytik: Sme bližšie k plynovej kríze

Podľa slov analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexandra Dulebu "sme bližšie k plynovej kríze". "Určite áno, pretože na jednej strane je pochopiteľná snaha ukrajinskej strany momentálne nenapĺňať svoje plynové zásobníky v cene plynu, ktorá sa pohybuje na úrovni takmer 500 dolárov za 1000 m3," myslí si Duleba. Ukrajinská strana podľa neho ráta s tým, že by mohla nakúpiť plyn z EÚ za oveľa nižšie ceny.

"Vyjednávacia pozícia Ukrajiny má však nejaké časové limity. Najneskôr v júni, v júli by ukrajinské zásobníky mali byť naplnené na kapacitu minimálne 11,5 miliardy m3, aby bolo možné zabezpečiť technický tranzit plynu z Ruskej federácie do SR a ďalej. Máme tu teda ešte nejaký priestor na rokovania a ja som optimista. Nevylučujem však, že Rusko sa rozhodne úplne prerušiť dodávky plynu cez Ukrajinu," dodal.

Plyn reverzným tokom bude možné dodávať v novembri, avizoval Malatinský

Slovensko má v súvislosti so situáciou na Ukrajine pripravené také riešenie, na základe ktorého by malo byť možné dodávať plyn reverzným spôsobom v novembri. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský (nominant Smeru-SD) to dnes povedal v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

"My dnes máme pripravené riešenie. Pre Eustream by som v pondelok mal podpísať licenciu na také technické riešenie, ktoré v novembri je schopné dodávať plyn reverzným spôsobom v určitom objeme. Tento objem sa dá v ďalších mesiacoch ešte navýšiť a to je pripravené a prediskutované aj s ruskou stranou, že tento druh by si vedeli predstaviť," uviedol Malatinský.

Náklady na vybudovanie prepojenia vo výške asi 20 miliónov eur je podľa ministra ochotná znášať spoločnosť Eustream. "Ale potrebuje na druhej strane prihlásenie sa niekoho k záväzku, že bude odoberať plyn, toto sa neudialo, lebo ani memorandum nebolo podpísané, a aby ukrajinská strana akceptovala formu, akou to bude. To bolo obsiahnuté v memorande," dodal. Samotná investícia podľa neho nie je problém. "Problém je, kto garantuje dodávky a využívanie. Eustream sa s investíciou vysporiada," doplnil.

Malatinský sa má v utorok (15.4.) stretnúť to svojím rezortným kolegom z Ukrajiny. V Bratislave sa v tento deň uskutoční trojstranné rokovanie slovenskej, ukrajinskej strany a predstaviteľov EÚ. Slovensko podľa šéfa rezortu chce, aby sa na rokovaní zúčastnila aj ruská strana, zatiaľ je však podľa neho potvrdené len trojstranné rokovanie. "My chceme, aby rokovanie bolo štvorstranné, ale musia to chcieť všetky štyri strany," podotkol.

Slovensko musí podľa Malatinského postupovať tak, aby mohlo pomôcť Ukrajine, no zároveň, aby sa nepoškodili slovenské ani európske záujmy.

Predseda parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Ján Hudacký (KDH) hovorí, že Slovensko by sa malo pri rokovaniach správať sebavedomejšie a snažiť sa vyrokovať čo najlepšie podmienky aj pre seba. "Odrazu tu hovoríme o reverznom toku plynu. Myslím, že prioritou Slovenska musí byť, aby v rámci multilaterálnych rokovaní sme sa vrátili k alternatíve toku plynu z Ruska cez Ukrajinu na západ. Pre Slovensko je to ďaleko výhodnejšie ako opačným reverzným spôsobom," podčiarkol. KDH je podľa Hudackého ochotné iniciovať v súvislosti so situáciou na Ukrajine mimoriadnu schôdzu parlamentu. Vláda by podľa neho mala presvedčiť, že Slovensko je v súvislosti s udalosťami na Ukrajine dostatočne pripravené.
 

Vyberte región